Odwrotne obciążenie nadal sprawia kłopoty
Gdy spółka powierza przeprowadzenie robót innemu podmiotowi, jednak sama nie wykonuje czynności z poz. 2–48 załącznika do ustawy o VAT, to usługi świadczone przez jej zleceniobiorcę nie podlegają mechanizmowi reverse charge.
Alicja Ziółek
Wprowadzone od 2017 roku przepisy ustanawiające obowiązek rozliczania niektórych usług budowlanych na zasadzie odwrotnego obciążenia nastręczają wątpliwości, w jaki sposób prawidłowo rozliczać tego typu transakcje. Wątpliwości mogą pojawić się również w sytuacji, gdy podwykonawca świadczy usługi budowlane objęte tymi przepisami, jednak główny wykonawca świadczy usługi z innego zakresu, niebędące usługami budowlanymi.
Zagadnienie to warto rozważyć na konkretnym przykładzie.
Przykład
Spółka XYZ sp. z o.o. zajmuje się naprawą i konserwacją silników elektrycznych. Spółka XYZ jest głównym wykonawcą usług serwisowych wykonywanych dla kontrahenta ABC sp. z o.o. i po zakończeniu prac wystawia fakturę, wskazując PKWiU 33.14.11.0 (usługi naprawy i konserwacji silników elektrycznych, prądnic, transformatorów oraz aparatury rozdzielczej i sterowniczej energii elektrycznej). W celu realizacji ww. usług, spółka XYZ wynajęła od firmy DEF sp. z o.o. podnośnik, za który DEF wystawił fakturę, klasyfikując wykonane świadczenia wg PKWiU 43.99.90.0 (prawidłowa klasyfikacja świadczonych usług spoczywa na usługodawcy; w razie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta